Kupnja kuhinje može biti izazovan proces – dostupan je niz opcija, što katkad djeluje previše. Javlja se neizvjesnost oko konačnog izgleda, kao i dilema hoće li sve ispasti kako treba. Kako bismo vam približili cijeli proces, zamolili smo jednu od klijentica da opiše svaku od faza koju donosi kupnja kuhinje, kako bi budući kupci dobili dojam što očekivati. Njezino iskustvo prenosimo u nastavku.
Kupnja kuhinje: Koji su bili prvi koraci?
Kada sam počela razmišljati o kuhinji u novom stanu, znala sam da želim prostor koji je praktičan, ali i estetski privlačan. Željela sam prostor u kojem ću se osjećati ugodno jer volim kuhati i u kuhinji provodim mnogo vremena. Ono što nisam znala? Koliko će biti odluka koje trebam donijeti. Zato dijelim svoje iskustvo s Nobell studijem jer vjerujem da će pomoći onima pred kojima je kupnja kuhinje.

U Nobell studio kuhinja ušla sam na preporuku, no daleko od useljenja i bez jasnog plana. Trebala sam osmisliti kuhinju unaprijed, kako bi majstori mogli provesti instalacije, a bila sam svjesna da neke greške mogu značiti dugoročne probleme pa sam, naravno, imala i niz nedoumica. Na samom ulazu dočekala me Vedrana, koja je strpljivo odgovarala na sva pitanja vezana za materijale – kvarc, keramika, melamin… Znala sam da su te odluke važne, no nisam znala da je izbor toliko raznolik i na što sve treba pripaziti. Već taj prvi razgovor uvjerio me da sam na pravom mjestu – dobila sam konkretne odgovore i osjećaj sigurnosti.
Prvi sastanak dogovorila sam nakon što sam imala osnovnu ideju o izgledu kuhinje. Inspiraciju sam pronašla na Pinterestu – oduševio me japandi stil, spoj jednostavnosti i topline. Vizija mi je bila kombinacija tamnih i svijetlih fronti, ali nisam bila sigurna kako to izvesti u svom prostoru. Znala sam da ne želim potpuni minimalizam u prostoru, već kuhinju koja odiše toplinom, a istovremeno nije copy/paste nekog internetskog dizajna. Ivana, projektantica zadužena za moju kuhinju, pripremila je okvirnu skicu prema mojim mjerama i idejama – iako sam već prvim prijedlogom bila oduševljena jer je Ivana vjerno zabilježila i prenijela moju viziju, tu su počele i prve dileme.
Kupnja kuhinje: Prve promjene i izazovi
Kuhinja je smještena u malom prostoru, što znači da smo morali izvući maksimum iz svakog centimetra. Moram priznati kako na početku nisam ni bila svjesna o kakvom se izazovu u dizajniranju radi. Kuhinja je prvotno bila zamišljena u obliku slova L, no ubrzo smo otkrili problem – dimnjak koji se nalazio uz zid “uzeo” je dio prostora koji smo planirali za radnu površinu i ormariće. To nije bila mala izmjena – morala sam odlučiti hoćemo li žrtvovati prostor za pohranu ili mijenjati cijeli koncept. Naravno, u tom trenu mi se činilo da će kuhinja biti minijaturna i dijametralno suprotna početnoj ideji.
No, Ivana me umirila; brzo je reagirala i predložila novo rješenje – umjesto oblika slova L, dodali smo dodatno krilo i preoblikovali kuhinju u slovo U. Reakcija poput njezine ono je što iznimno cijenim u cijelom procesu kupnje kuhinje jer sam cijelo vrijeme imala osjećaj da je sve pod kontrolom. Budući da volim znati što i kako, ovakva povratna informacija od projektantice mnogo mi je značila i sve olakšala.

Vratimo se na novi dizajn kuhinje, u obliku slova U. Isprva sam bila skeptična – bojala sam se da će izgledati neskladno, možda “prenatrpano” u zadanim dimenzijama. No, kada smo sve skicirali i usporedili opcije, vidjela sam koliko će nova ideja poboljšati funkcionalnost. Više radne površine, bolji raspored uređaja i kutni elementi s ladicama koji su povećali kapacitet za pohranu – sada ne mogu zamisliti bolji raspored i zapravo sam sretna što je došlo do izmjena u odnosu na prvi projekt.
Kupnja kuhinje i odabir materijala
Kako sam imala jasnu viziju, biranje materijala činilo se kao lakši dio posla – barem na početku. Odlučila sam se za Nobilia kuhinju, njemačkog proizvođača poznatog po kvaliteti. Rustikalne fronte od MDF lak mata u nježnoj boji kašmira kombinirala sam s elementima od laminirane iverice u efektu drva. No, tada je Ivana predložila još nešto – tamnu radnu plohu s drvenim dekorom.
U početku sam bila nesigurna – hoće li tamnija ploha previše zatvoriti prostor? Hoće li biti prezahtjevna za održavanje? No, nakon što sam vidjela uzorke uživo i kako se slažu s ostatkom elemenata, uvjerila sam se da je to pravi izbor. Sada, nekoliko mjeseci kasnije, mogu reći da je to bila odlična odluka. Mrlje se lako brišu, a vizualni kontrast sa svijetlim elementima daje upravo onu toplinu koju sam željela.

Detalji su mi bili jako bitni, pa sam za ručkice kombinirala crne na drvenim elementima i mjedene na svijetlim frontama – mala stvar, ali razlika u dojmu je ogromna. Moram reći kako su, uz boju kašmira, ručkice glavne zvijezde kuhinje. Gosti koji bi ušli u kuhinju, uz boju kašmira koja je dobila niz komplimenata, odmah bi primijetili ručkice – instinktivno bi ih dotaknuli, komentirajući kako savršeno nadopunjuju dizajn. Oduševilo ih je kako jedan naizgled mali detalj može toliko pridonijeti dojmu topline i karaktera prostora.



Izmjera, montaža i završni koraci
Nakon što je sve dogovoreno, preostalo je pričekati montažu. U međuvremenu sam morala uskladiti sve s postavljanjem parketa, ali Ivana me pravovremeno obavještavala o rokovima. Proizvodnja kuhinje trajala je manje od mjesec dana, što me ugodno iznenadilo, dok sam na sudoper čekala tjedan dana duže.
Kada je stigao dan montaže, priznajem – imala sam tremu. Hoće li sve biti kako sam zamislila? Hoće li se dimnjak opet pokazati problematičnim? No, monteri su došli iznimno pripremljeni, odmah su znali što treba napraviti i brzo su krenuli s poslom. Prvog dana dostavili su sve dijelove, a drugog su montirali kuhinju u svega nekoliko sati. Odmah su spojili sve uređaje, što znači da je kuhinja bila spremna za upotrebu istog dana.
Posebno me zanimalo kako će funkcionirati Bora indukcijska ploča s napom, s obzirom na to da je zamišljena i postavljena ispod prozora. Bila je to jedna od većih investicija, ali sada vidim da je vrijedila svakog uloženog centa– napa radi tiho, mirisi se ne zadržavaju u prostoru, a čišćenje je jednostavno i brzo.


Savjeti koje bih voljela da sam znala prije kupnje kuhinje
Planirate li kupnju kuhinje, evo nekoliko stvari koje su meni olakšale proces – i koje bih voljela da sam znala unaprijed:
- Dođite pripremljeni – ponesite mjere prostora i osmislite okvirni budžet.
- Budite otvoreni za promjene – ono što mislite da želite možda neće biti najbolje rješenje za vaš prostor; zato su tu Ivana i Vedrana da izvuku maksimum za svaki interijer.
- Imati dobru projektanticu znači sve – Ivana mi je pomogla donijeti odluke koje su poboljšale funkcionalnost i izgled kuhinje.
- Nemojte štedjeti na ključnim elementima – radna ploha, pohrana i raspored uređaja su ključni za svakodnevno korištenje.
- Montaža je brža nego što mislite – u mom slučaju kuhinja je bila spremna u svega dva dana.


Uz pravu podršku i malo fleksibilnosti, svaki izazov može postati prilika da dobijete prostor koji je funkcionalan, ugodan i skrojen baš po vašoj mjeri.
Ako ste u procesu planiranja i pred vama je kupnja kuhinje, nadam se da će vam moje iskustvo pomoći da donesete odluke s više sigurnosti – jer sada mogu reći da se svaki trenutak uložen u planiranje itekako isplatio.